چهار شنبه 22 اردیبهشت سال 1400

اخبار انتخابات

رییس ستاد انتخابات کردستان:

حضور همه احزاب، افکار و جریان ها در انتخابات مجلس، زمینه ساز مشارکت حداکثری

رییس ستاد انتخابات کردستان در جمع خبرنگاران استان، گفت: اعتقاد داریم اگر همه احزاب، افکار و جریان هایی که در چارچوب نظام قرار دارند در انتخابات (مجلس) حضور داشته باشند قطعا مشارکت بالایی خواهیم داشت.
حضور همه احزاب، افکار و جریان ها در انتخابات مجلس، زمینه ساز مشارکت حداکثری

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری کردستان؛ حسین خوش اقبال روز دوشنبه در نشست خبری با بیان اینکه تلاش تمامی دست اندر کاران حضور حداکثری مردم در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخاب اصلحترین فرد است، اظهار داشت: یک هزار و ۲۴۵ شعبه اخذ رای در این استان پیش بینی شده است.
وی اضافه کرد: این تعداد شعبه اخذ رای پیش بینی شده نسبت به یک هزار و ۱۹۷ شعبه دوره قبلی (انتخابات مجلس دهم) حدود چهار درصد رشد دارد ضمن اینکه سعی شده شرایطی فراهم شود مردم با سهولت در این شعب حاضر و در انتخابات شرکت کنند.
خوش اقبال با بیان اینکه این ستاد برای نهایی شدن تعداد شعبه های اخذ رای در انتظار نظر هیات نظارت است، افزود: در نهایت تعداد داوطلبان این استان با رشد ۳۳ درصدی نسبت به ۲۱۳ داوطلب دوره انتخابات دهم مجلس به ۲۸۱ نفر رسیده است که از این میان ۲۹ داوطلب زن هستند.
رئیس ستاد انتخابات کردستان افزود: در این دوره مدرک تحصیلی داوطلبان یک نفر دانش آموخته کاردانی، ۱۴ نفر کارشناسی، ۲۲۳نفر دارای مدرک کارشناسی ارشد، ۳۷ نفر دکترا و ۵ نفر نیز داری مدرک حوزوی هستند.
جوانترین داوطلب کردستانی ۳۰ ساله است 
وی با بیان اینکه روند انتخابات در این استان در راستای سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب و تقویم انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی سپری می‌شود، گفت: کم سن ترین داوطلب این استان ۳۰ ساله و مسن ترین نیز ۷۴ ساله با بیشترین فراوانی رده سنی ۳۶ تا ۴۰ سال است که نشان از حضور توامان جوانان و صاحبان تجربه برای این حماسه سیاسی دارد.
خوش اقبال تاکید کرد: با توجه به اعلام خود داوطلبان کردستانی، ثبت نام کنندگان از جریان‌های مختلف سیاسی کشور وارد عرصه رقابت شده اند و در این استان نیز همانند سایر استان‌ها مشارکت خوبی در روند ثبت نام شاهد بودیم.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان با اشاره به اینکه تاکنون یک تن از داوطلبان انصراف خود را به ستاد انتخابات اعلام کرده و با این اقدام تعداد آنان به ۲۸۰ نفر رسیده است، افزود: ۶۵ نفر از داوطلبان ثابقه نام نویسی در انتخابات های قبل را دارند و ۱۷ نفر نیز از نمایندگان فعلی و ادوار استان هستند.
 روند بررسی صلاحیت داوطلبان آغاز شده است
وی افزود: همزمان با ثبت نام، از مراجع چهارگانه شامل دادگستری، اداره اطلاعات، ثبت احوال و نیروی انتظامی استعلام‌ها به صورت الکترونیکی برای هر داوطلب به صورت مستقل گرفته شده است.
رئیس ستاد انتخابات کردستان گفت: همزمان با دستور وزیر کشور و بر اساس ماده ۴۱ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی تشکیل هیات اجرایی در ۳۱ حوزه شامل ۱۰ فرمانداری و ۲۱ بخشداری مستقل آغاز شده است.
خوش اقبال تاکید کرد: بر اساس تعامل و همکاری صورت گرفته بین فرمانداران و بخشداران و اعضای شورای اداری شامل دادستان، رئیس ثبت احوال با هیات‌های نظارت جریان انتخابات اعضای هیات های اجرایی از میان معتمدین استان انتخاب شده اند.
وی اظهار داشت: هیات های اجرایی بر اساس اعلام مراجع چهارگانه و قوانین و مقررات به مدت ۱۰ روز تا ۲۱ روز بررسی صلاحیت ها را انجام خواهند داد و پس از این تاریخ به مدت ۴۷ روز هیات نظارت استان، هیات مرکزی نظارت و شورای نگهبان روند بررسی صلاحیت ها و اعتراض احتمالی داوطلبان رد صلاحیت شده را بررسی می‌کنند.
رییس ستاد انتخابات کردستان افزود: نتایج نهایی بررسی صلاحیت ها و نامزدهای نهایی نیز روز ۲۳ بهمن اعلام و از ۲۴ تا ۲۹ بهمن نیز مهلت تبلیغات برای کاندیداها در نظر گرفته شده است.
 
اهالی رسانه آگاهی بخش برای انتخاب اصلح‌ترین‌ها باشند
خوش اقبال با اشاره به اینکه در این مقطع مردم کشور و استان خود را برای خلق حماسه‌ای دیگر آماده می‌کنند، خاطرنشان کرد: انتظار می رود اهالی رسانه مانند همیشه رسالت آگاهی بخشی خود را به انجام برسانند.
رئیس ستاد انتخابات کردستان یادآور شد: از آنجایی که انتخابات نقطه وصل مردم و نظام بشمار می رود انتظار داریم همه نخبگان، مسوولان اجرایی، نظارتی،  بازرسی و ستاد انتخابات را برای برگزاری حماسه پرشور کمک کنند.
وی افزود: از همه اثر گذاران این حوزه و کسانیکه برای رقابت، پا در عرصه انتخابات گذاشته اند انتظار می رود باید و نبایدها را در روند انتخابات رعایت کنند تا رقابت ها در چارچوب سیاست‌های نظام اسلامی و در شان مردم برگزار شود.
 
مشارکت سیاسی بیانگر توسعه یافتگی کشور است
وی با بیان اینکه میزان مشارکت سیاسی بیانگر توسعه یافتگی کشور است، اظهار داشت: انتخابات بیانگر اعتماد مردم به نظام، توسعه یافتگی، چرخش نخبگان و توزیع قدرت در کشور است.
خوش اقبال افزود: انتخابات بیانگر امنیت و قدرت آن کشور در نظام جهانی و معادلات جهانی است و هر کشوری از پشتیبانی و حمایت های مردمی بالا برخوردار باشد به لحاظ امنیتی از جایگاه بالاتری نیز برخوردار خواهد بود.
وی ادامه داد: حضور و مشارکت آگاهانه مردم در انتخابات مختلف نظام، منجر به شکل گیری نهادهای قوی و کارآمد از یک سو و تامین امنیت همه جانبه از سوی دیگر می‌شود و همین ۲ مساله و مولفه مهم زمینه رشد اقتصادی هر چه بیشتر را فراهم می‌کند که نفع آن به عموم مردم و کشور باز می گردد.
جمعیت واجد شرایط کردستان در انتخابات
رییس ستاد انتخابات کردستان گفت: حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت یک میلیون و ۶۰۳ هزار نفری این استان واجد شرایط رای دادن در انتخابات دوم اسفند هستند که حدود ۳۸۰ هزار نفر آنها در شهرستان سنندج ساکن هستند.
رقابت ها در هر یک از حوزه های انتخابیه کردستان بر اساس تعداد داوطلب شامل ۹۵ نفر در سنندج، دیواندره و کامیاران برای ۲ کرسی، ۳۸ نفر در حوزه انتخابیه سقز و بانه برای یک کرسی، ۵۵ نفر در حوزه مریوان و سروآباد برای یک کرسی،  ۴۲ نفر در حوزه انتخابیه قروه و دهگلان برای یک کرسی و ۵۰ نفر در حوزه بیجار برای یک کرسی است.

بازدید [ 702924 ]
برچسب ها