5.5 میلیارد تومان اعتبار طی دو سال به دهیاری های دیواندره پرداخت شد
28 ارديبهشت 96  07:23 ق.ظ
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان گفت: طی سالهای 94 و 95 جمعا 5.5 میلیارد تومان اعتبار به دهیاری های شهرستان دیواندره پرداخت شد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان، امیر قادری، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، صیدی مدیرکل دفتر فنی ،مرادی مدیرکل دفتر امور روستایی و اسدی مدیرکل شهری و شوراهای استانداری کردستان، قادری مدیرکل بنیاد مسکن، حکمت مدیرعامل مخابرات، خواجه ای مدیرکل حمل و نقل و راهداری و محمودی معاون راه اداره کل راه و شهرسازی استان کردستان با سفر به دیواندره به بررسی مسائل و مشکلات این شهرستان و روستاهای آن در زمینه های مختلف پرداختند.

در جلسه بررسی موانع و مشکلات این شهرستان که در محل فرمانداری برگزار شد، معاون عمرانی استاندار کردستان گفت: از جمله اقدامات شاخص دولت در این شهرستان، ارتقای شاخص راه روستایی از 40 درصد به 53 درصد است که رشد مناسبی را نشان می دهد و این در حالی است که متوسط برخورداری از راه روستایی در سطح استان 44 تا 45 درصد است.

امیر قادری افزود: البته این قضیه به معنای رضایتمندی کامل ما نیست و قطعا نیازهای مردم بویژه در روستاها بسیار بیشتر است و باید پاسخگوی مطالبات بحق آنها باشیم.

وی بر ضرورت تهیه برنامه و افق برای فعالیت دستگاه های مختلف در این شهرستان تأکید کرد و گفت: اقدامات باید مطابق با افقی که تدوین می شود اجرا گردد تا به درصد قابل قبولی در همه شاخصها برسیم و در سفر بعدی به شهرستان بتوانیم میزان تحقق فعالیتهای صورت گرفته را مورد ارزیابی قرار بدهیم.

در ادامه این جلسه، مدیران دستگاه های مختلف به بیان اقدامات انجام گرفته در این شهرستان پرداختند.

قادری همچنین در جمع مردم روستای گل قلعه از توابع چهل چشمه دیواندره اظهار کرد: دولت تدبیر و امید نگاه ویژه ای به توسعه روستایی دارد، چراکه مسیر عمران و آبادانی شهرها از نقاط روستایی می گذرد و هر اندازه به روستاها بیشتر توجه شود، حاشیه نشینی در شهرها کاهش خواهد یافت، ضمن آنکه توجه به روستاها مترادف با تولید و اشتغال دستاوردی بسیار مهم و اثرگذار برای جامعه است.

وی با اشاره به اینکه دولت اقدامات ارزشمندی در نقاط شهری و روستایی انجام داده است در خصوص روستای گل قلعه گفت: تسطیح رگلاژ جاده این روستا، نصب دکل مخابراتی برای بهره مندی از پوشش تلفن و پیگیری برای پوشش آنتن صداوسیما از جمه فعالیت هایی است که دولت باید در این روستا انجام بدهد.

معاون عمرانی استاندار کردستان یادآور شد: در سفر امسال رئیس جمهور محترم به کردستان، قرارداد ساخت 400 کیلومتر راه روستایی در سطح استان منعقد شد که در حال انجام است و طبق اولویت بندی بر حسب محل قرارگیری و نسبت جمعیت روستا به ارائه خدمات به روستاها اقدام خواهیم کرد.

قادری با تأکید بر اینکه دولت وظیفه دارد زیرساختها را برای روستائیان فراهم کند و قطعا این کار را انجام می دهد، گفت: اما خود روستائیان نیز باید برای عمران و آبادانی، مسئله فاضلاب و پسماند روستای خود نیز مشارکت داشته باشند.

وی مطالعه مسیر فاضلاب روستا، استقرار مرکز بهداشت و در حال احداث بودن پارک روستا، تأمین آب شرب و وجود یک مدرسه تازه ساخت را از جمله اقدامات ارزشمندی دانست که در روستای گل قلعه انجام شده است.

قادری همچنین با اشاره به ارائه تسهیلات 750 میلیون تومانی برای پرورش ماهیان سردابی به یکی از اهالی این روستا گفت: دولت آماده تصویب طرح های دیگر برای این روستا و سایر روستاها است تا بتواند در حوزه تولید و اشتغال اثرگذار باشد.

وی افوزد: نمونه این طرحها باید بیشتر در دیواندره اجرا شود و در این صورت مهاجرت معکوس رخ خواهد داد و اگرچه عمران روستایی مهم است، اما امروزه موضوع معیشت و اقتصاد روستاها، حرف اول را می زند و بنابراین تسهیلات پرداختی دولت در همین چهارچوب است.

معاون استاندار کردستان خاطرنشان کرد: قول دریافت 120 میلیارد تومان تسهیلات روستایی برای استان را گرفته ایم و دریافت 30 میلیارد تومان از این رقم قطعی است و این تسهیلات با نرخ سود 8 درصد صرفا مختص توسعه روستایی پرداخت می شود، چراکه مؤظف به تقویت تولید در روستاها هستیم و دولت نیز به این مسئله توجه جدی دارد.

افتتاح دو مدرسه خیرساز دو و سه کلاسه در روستاهای قره غیبی و ینگی ارخ، افتتاح شهرک صنعتی دیواندره و دیدار با روستائیان و شنیدن نظرات و مشکلات آنها از دیگر برنامه های این سفر بود که معاون عمرانی استاندار دستورات لازم را برای پیگیری و حل این مشکلات به دستگاه های اجرایی صادر کرد.