شنبه 27 دی سال 1399

اخبار اقتصادی و عمرانی

۲ هزار میلیارد تومان برای سدهای ژاوه و آزاد هزینه شد/اتمام و بهرە برداری از سدهای آزاد و ژاوە نیازمند تلاش و همت جمعی است

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: تاکنون برای پروژه سدهای ژاوه و آزاد ۲ هزار میلیارد تومان هزینه شده اما بهره‌وری و پیشرفت لازم صورت نگرفته که باید با تلاش دستگاه‌های مرتبط زودتر به نتیجه برسند.
۲ هزار میلیارد تومان برای سدهای ژاوه و آزاد هزینه شد/اتمام و بهرە برداری از سدهای آزاد و ژاوە نیازمند تلاش و همت جمعی است

به گزارش پایگاە اطلاع رسانی استانداری کردستان، سید حسن رضوی در جلسه بررسی مشکلات پروژه سد ژاوه و تصفیه‌خانه سنندج اظهار داشت: در بحث آبگیری سد ژاوه مشکلی وجود ندارد و مجوز آن را از کمیته سدهای وزارت نیرو دریافت کردیم اما موضوع آلاینده‌های رودخانه‌های قشلاق و گاوه‌رود باید رفع شود.
وی با بیان اینکه تصفیه‌خانه فاضلاب سنندج ۴۵ درصد فاضلاب این شهر را پوشش و تصفیه می‌کند، افزود: باید مشکلات آلایندگی ۵۵ درصد باقی مانده در رودخانه‌های قشلاق و گاوه‌رود برطرف شود و این کار نیازمند همکاری و حرکت جهادی شرکت‌های آب و فاضلاب، آب منطقه‌ای و حفاظت محیط زیست است.
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران یادآور شد: در زمان شروع طرح سد ژاوه(۱۰ سال پیش) میزان آلایندگی رودخانه گاوه‌رود کمتر از سه درصد بود اما اکنون این رقم به ۳۴ درصد افزایش یافته که نشان می‌دهد کار خاصی در این زمینه صورت نگرفته و این بحث زیست محیطی باید حتما برطرف شود.
رضوی با بیان اینکه پساب و فاضلاب ۸۰ روستا وارد رودخانه‌های قشلاق و گاوه‌رود می‌شود، افزود: در دو سه سال گذشته اعتبارات خوبی برای طرح‌های آب استان تخصیص یافته و باید از فرصت‌ها به خوبی استفاده می‌شد تا پروژه‌ها در زمان کمی به بهره‌برداری برسد‌.
وی به پروژه سد آزاد نیز اشاره کرد و گفت: کار اجرای تونل(۱۱کیلومتر) این سد برای انتقال آب به سد قوچم امسال تمام می‌شود و انتخاب پیمانکار هم برای ادامه پروژه نیز در دستور کار است، ضمن اینکه برای اتمام پروژه سد آزاد ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با بیان اینکه آمادگی کامل آبرسانی به دشت قروه و دهگلان را داریم. اظهار داشت: از طریق خط ۸۷ کیلومتری، آب از سد آزاد به سد قوچم و دشت‌های قروه و دهگلان انتقال خواهد یافت.

بازدید [ 125970 ]
برچسب ها