دو شنبه 30 فروردین سال 1400

اخبار

اسحاق جهانگیری:

راه آهن کردستان باید به راه آهن سراسری دنیا وصل شود

معاون اول رییس جمهور در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان کردستان با ابراز امیدواری نسبت به تحقق وعده دولت در خصوص تکمیل راه آهن سنندج - همدان تاکید کرد: راه آهن زمانی اقتصادی است که به راه آهن سراسری دنیا وصل شود و حجم ترانزیت و مبادلات کالا در استان را افزایش دهد.
راه آهن کردستان باید به راه آهن سراسری دنیا وصل شود


 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ اسحاق جهانگیری تاکید کرد: مرز باشماق مریوان بسیار بسار برای ما مهم است و می تواند برای ایران و کردستان کانون توسعه باشد لذا باید زیرساخت های آن تکمیل شود.
وی با ابراز خرسندی از پذیرش مرز سیرانبند بانه به عنوان مرز رسمی از سوی دولت مرکزی عراق، اذعان داشت: جمهور اسلامی کشور ثروتمندیست و کولبری زیبنده آن نیست.
جهانگیری به هزینه کرد ۳ هزار میلیارد تومان از درآمد کشور در استان کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی برای ساماندهی مبادلات مرزی و کمک به معیشت مرزنشینان اشاره کرد و افزود: مهم است که مسوولان محلی موضوع کوله بری را حل کنند و یک دغدغه بزرگ را از دولت کم کنند.
وی ابراز امیدواری کرد، دولت بتواند در حد توان، گره هایی از مسیر توسعه استان مهم، راهبردی و استراتژیک کردستان باز کند و مردم آسایش و راحتی را در زندگی خود و شرایط استان احساس کنند.
معاون اول رییس جمهور در بحث صنعت استان تاکید کرد: باید کاری کنیم که وقتی تفاهم نامه ای منعقد می گردد در موعد مقرر اجرا شود و اگر مشکلی در بحث سهامداران وجود دارد، جایگزین شوند.
وی معادن را از جمله ظرفیت های مهم استان عنوان و تاکید کرد: ظرفیت معادن تا در ظرفیت صنعت قرار نگیرد، فعال نمی شود لذا باید تلاش کنیم معادن تبدیل به صنعت شود.
جهانگیری همچنین اهمیت صنایع پایین دستی را یادآور شد و خواستار اطمینان بخشی به بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این بخش شد.
وی با ابراز خرسندی از حل شدن بحث تخصیص آب به استان، بر لزوم توسعه کشت گلخانه ای و اجرای آبیاری مدرن تاکید کرد و افزود: مرحله تکمیلی کشاورزی، صنایع تبدیلی است؛ کشاورزی تا تبدیل به صنعت نشود، اقتصاد آن کامل نیست.
جهانگیری، طبیعت زیبا و بکر استان را ظرفیت بسیار خوبی برای توسعه گردشگری کردستان دانست و گفت: کردستان باید به یکی از مقاصد اصلی گردشگری کشور تبدیل شود.
معاون اول رییس جمهور در سفر یک روزه خود به سنندج، به شرایط حساس و دشوار امروز کشور و تحریم های تحمیل شده به ملت ایران و همچنین روند امضای برجام و خروج آمریکا از این تفاهم نامه بین المللی با روی کار آمدن ترامپ اشاره و خاطرنشان کرد: تحریم های به قول خودش دردآوری گذاشت تا زندگی مردم را به درد بیاورد و فکر می کردند می توانند اقتصاد کشور یا جمهوری اسلامی و حتی کشور را از هم بپاشند و چاشنی نظامی هم به تحریم ها اضافه کرد اما جمهوری اسلامی هیچوقت از خود ضعف نشان نداد و مقام معظم رهبری راهبرد مقاومت را برای ملت و مسؤولان کشور ترسیم کردند.
وی با اشاره به اعتراف اروپا و اعلام شکست و به بن بست خوردن فشارهای حداکثری بر مردم ایران، اذعان داشت: نه اینکه فشارها زیاد نشده یا زندگی سخت نیست، بلکه یکسری طرح ها اجرایی شد و یا در دست اقدام است، کالاها گران شد اما قحطی نشد، قیمت ارز جابجا شد اما مبادلات مرزی برقرار ماند و حتی علیرغم تحریم های دارویی، نگذاشتیم هیچ بیماری با نبود دارو مواجه شود.
جهانگیری در ادامه پایبند ماندن ایران به برجام را یادآور شد و افزود: باید تحریم ها لغو شود و ما هم طبق فرمایش رهبری با راستی آزمایی به برجام بر می گردیم.
وی با بیان اینکه وقتی مردم دیدند دولت از موضع منطق سخن می گوید، تحمل کردند تا جایی که تاب آوری مردم در این ۳ سال باید در تاریخ ثبت شود خاطرنشان کرد: سال ۹۹ را سخت ترین سال بعد از انقلاب از لحاظ درآمدی و معیشتی برای دولت و مردم عنوان کرد.
فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی کشور در ادامه اظهار داشت: سیاست های اقتصاد مقاومتی یک هدیه برای دولت بود و با تمام توان به دنبال اجرای این سیاست ها بودیم و توانستیم گلوگاه های اصلی را شناسایی کنیم.
جهانگیری در خصوص کردستان گفت: قبول دارم مردم کردستان، خود را بیش از بقیه مردم انقلابی می دانند، شهید داده اند و با توجه به ظرفیت های توسعه ای زیاد استان، انتظار توسعه دارند.
وی با ابراز تاسف از اینکه انتصاب مدیران بومی و اهل سنت، هنوز دغدغه نماینده مردم است، خاطرنشان کرد: رهبری فرمودند قومیت و مذهب نباید مایه تبعیض باشد لذا ما تابع قانون و منویات رهبری هستیم و تلاش داریم انتصابات بر اساس شایستگی های افراد باشد.
در ادامه به موضوع کرونا در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: تلاش می کنیم تا زمانی که واکسن داخلی به تولید انبوه برسد، واکسن مورد نیاز را از هر جا و به هر روشی تامین کنیم اما تا آن زمان مهمترین مساله رعایت پروتکل های بهداشتی است تا بتوانیم دغدغه های کادر بهداشت و درمان را به حداقل برسانیم.
در این جلسه تفاهم نامه احداث پتروشیمی بعثت کردستان توسط استاندار با رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی و مدیرعامل بانک ملت امضا شد.
دومین تفاهم نامه منعقده در این جلسه، احداث کارخانه لاستیک رازی بود که توسط استاندار، معاون اعتباری بانک ملی کشور و مدیرعامل شرکت گسترش تایر رازی به امضا رسید.
آغاز بهره برداری از ۴/۲ هکتار گلخانه و ۹۲۳ هکتار آبیاری تحت فشار در اراضی کشاورزی، آغاز واگذاری زمین به ۱۰ واحد تولیدی در منطقه ویژه اقتصادی بانه و همچنین آغاز عملیات اجرایی طرح ساماندهی مرز رسمی باشماق مریوان، که به صورت ویدئو کنفرانس انجام شد، از دیگر اتفاقات خوب این جلسه بود.

بازدید [ 163533 ]
برچسب ها